Mart 05, 2011

Turkcell T10 ve Vodafone 845 Rom Atma Huawei U8100/U8110/U8120 FRESH ZODIAC FRUIT ROM V5.1

Turkcell T10 ve Vodafone 845 Rom Atma Huawei U8100/U8110/U8120 FRESH ZODIAC FRUIT ROM V5.2 *** YENİ

Daha önce sizlere bu rom'un 2.1 versiyonunu FRESH ZODIAC FRUIT ROM - HUAWEI u8120 u8110 u8100 - Vodafone 845 - Turkcell T10 Rom Atma konusunda anlatmıştım, rom geliştiricisi bu rom'un yeni versiyonunu çıkardı ve güncellemeniz telefonunuzun çok daha hızlı çalışmasını sağlayacak.
Turkcell T10 ve Vodafone 845 Rom Atma Huawei U8100/U8110/U8120 FRESH ZODIAC FRUIT ROM V5.1
Turkcell T10 ve Vodafone 845 Rom Atma Huawei U8100/U8110/U8120 FRESH ZODIAC FRUIT ROM V5.1


Klasik uyarımı yapayım : Bu noktadan sonra yazacaklarımdan dolayı sorumluluk kabul etmiyorum, çünkü bu noktadan sonra yazıyı okumaya devam ederseniz yapacağınız işlemler telefonuzun garanti kapsamı dışında kalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca yanlış bir işlem gerçekleştirmeniz durumunda telefonunuz hiç açılmayabilir...

Devam ediyorum, belki siz de ediyorsunuzdur.

Bir önceki anlatığım romlarda bulunan tüm özellikler bu romda da mevcut tabi ki tüm uygulamalar güncellenmiş...

Gerekli Malzemeler
-1 Adet Fresh Zodiac Fruit v5.1 final by Cedric
-1 Adet T10archive.rar ( içinden 4 adet zip dosyası çıkacak )
-1 Adet T10 (Huawei u8110) full şarjı dolu telefon

Daha önce hiç kurulum yapmamış olanlar buradan okumaya başlasın, herhangi bir rom kurulumunu telefonuna yapmış olanlar ise bu bölümü atlasın...

-Öncelikle yeni aldığımız T10 (Huawei u8110) telefonumuz full şarj olana kadar bekliyoruz, bu sırada aslında pek bekleyemiyoruz baya bir karıştırıyoruz telefonu ama şarj olmasını mutlaka beklemeliyiz yoksa olmaz. Telefonumuzun şarjı tamamen dolduğunda ve muhtemelen biz karıştırılabilecek her yerini karıştırdıktan sonra telefonumuzu kapatıp hattımızı telefonumuzdan çıkarıyoruz( karıştırırken hattı takmıştık değil mi ).

-Bataryayı tekrar telefonumuza takıyoruz, ben bu işlemden sonra arka kapağı kapamadım, sizde kapamayın, çünkü ilerleyen süreçte bataryayı tekrar çıkarmamız gerekecek.

-Telefonumuzu hatsız olarak açıyoruz, şimdi yapacağımız işlem telefonumuzu usb yolu ile bilgisayarımıza bağlamak, telefonumuz bilgisayarımıza bağlandığında karşımıza bir ekran geliyor bunun sebebi telefonun sanal cd oluşturması, ekranda USB sürücülerini kurmamızı belirten ikona tıklıyoruz, isterseniz Pc Suite For Android Handset isimli programı da kurabilirsiniz, ben kurdum...

-Şimdi USB sürücülerimizin doğru kurulup kurulmadığına bakma zamanı, bir önceki adımda kurulumları yaptı iseniz Başlat > Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyelim ve burada hatalı Android 1.0 gibi bir sürücü olup olmadığına bakalım, olmaması lazım eğer varsa tekrar yükleyeceğiz USB sürücülerini, ben olmadığını varsayarak devam ediyorum.

-Yukarıda gerekli malzemeleri sayarken 1 Adet T10archive.rar ( içinden 4 adet zip dosyası çıkacak ) demiştim, bu rar dosyasının muhteviyatı
1- TCT_tmo_u8110_update_2.zip
2- TCT_NoJIT_update.zip
3- TCT_JIT_update.zip
4- 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery.zip

-Bu dosyaları masa üstümüze çıkaralım ( masa üstü boş olursa daha rahat çalışırsınız aklınız karışmaz ).

-Yukarıda gerekli malzemeleri sayarken 1 Adet Fresh Zodiac Fruit v5.1 final by Cedric demiştim, bu dosyayı telefonumuza usb yolu ile aktaralım, ardından donanımı güvenle kaldır diyerek telefonumuzun bilgisayarımızla olan bağlantısı keselim.

-Şimdi 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery.zip dosyası masa üstümüzde durmakta, bu dosyayı masa üstümüzde açalım içindeki 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery klasörünü olduğu gibi masa üstümüze sürükleyip bırakalım.

-Evet yaptım şimdi şimdi dediğinizi duyar gibiyim, bende bu tip yazıları okurken orada anlatılan işlemleri gerçekleştirmesem dahi heyecanlanıyorum, biraz sabır diyorum.

-Çalışmaya devam eden telefonumuzu kapıyoruz.

-Devam edelim, telefon kapalıyken ( bilgisayar ile olan bağlantısını kestik unutma ) Ses kısma tuşu + Kırmızı kapama tuşu + Açma kapama tuşuna basıyoruz. Sırası ile basın.

-Şimdi karşımıza ANDROİD yazısı gelecek, biraz serin kanlı olun.

-Bilgisayarımızın Masa üstünde bulunan 1.6.2-pulsemini-amonrarecovery klasörünü açalım, bu klasörün içinde install-recovery-windows.bat dosyası bulunmakta, gördünüz değil mi ?

-Telefonumuzu bilgisayarımıza yine USB yolu ile bağlayalım, telefonumuzun bağlantısı gerçekleştikten sonra install-recovery-windows.bat dosyasını çalıştıralım, bir kaç saniye süren bir işlem yapacak ve bu işlem sırasında siyah bir dos ekranı açılıp kapanacak( bazen kapanmıyor biraz panik yapmama ve serin kanlılık lazım ).

-Güvenli kaldır diyerek ( demeye gerek kalmayabiliyor ) telefonumuzu kaldırıp bilgisayar ile olan bağlantısını kesiyoruz.

-Bu süreçte telefonunuz kendi kendine kapanmış olabilir ( bazı telefonlarda olduğunu okudum ) veya kapanmaya da bilir, ne yaparsanız yapın telefon kapanmıyacak ANDROİD yazısı ekranda kalacak biraz panik yapmama ve serin kanlılık lazım, telefonun bilgisayarla olan bağlantısını kestiğimize emin olduktan sonra eğer telefon kapanmış ise bir sonraki adıma geçin, eğer telefon kapanmadı ise telefon bataryasını sökün 5 saniye kadar bekleyip takın, telefonun kendi kendine açıldığını göreceksiniz bırakın açılsın, telefon tamamen açıldıktan sonra telefonunuzu kapayın.


Herhangi bir rom kurulumunu telefonuna yapmış olanlar ise bu bölümden devam etsinler tabi ki ilk kurulum yapanlarda devam ediyor.


-Yukarıda gerekli malzemeleri sayarken 1 Adet Fresh Zodiac Fruit v5.1 final by Cedric demiştim, bu dosyayı telefonumuza usb yolu ile aktaralım, ardından donanımı güvenle kaldır diyerek telefonumuzun bilgisayarımızla olan bağlantısı keselim. ( bu adım yukarıda hiç kurulum yapmayanlar tarafından uygulandığı için tekrarlanmasına gerek yok )

-Telefonumuzu Ses açma tuşu + Yeşil arama tuşu + Açma kapama tuşlarına sırası ile basarak açıyoruz.

-Karşımıza gelen ekranda Wipe seçeneği ile önceki Rom'dan kalan tüm dosyaları siliyoruz. ( wipe ekranında yer alan ilk seçenek )

-Sonra telefonun ses kısma tuşu ile ana ekrana dönüyoruz.

-Karşımıza gelen ekranda Flash zip from sdcard seçeneğine gelelim Fresh Zodiac Fruit v5.1 final by Cedric.zip dosyasını seçelim ve kuruluma başlayalım, bir kaç dakika sürecek, panik yapmama ve serin kanlılık gerekli.

-Kurulum bittikten sonra reboot etmeden devam ediyoruz.

-Partition sdcard seçeneğini tıklıyoruz.

-Swap alanı 32 MB seçiyoruz.

-Uygulama kurulacak alanı 512 MB seçiyoruz.

-Bir dakikaya yakın bir sürede işlemi gerçekleştiriyor.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra Reboot atıyoruz (a2sd ekranından üst menüye dönmek için ses kısma tuşu kullanılır)

Karşımıza ANDROID yazısı geliyor, DİKKAT ilk açılış uzun sürecek, ANDROID yazısı yaklaşık 2 dakika sonra gidecek ( bazen kısa sürdüğü de oluyor ) ve karşımıza yanıp sönen bir android görseli gelecek, yaklaşık 2-3 dakika sonra telefonunuz açılacak, bu açılma hızı sadece ilk açılma içindir.

İşte hepsi bu kadar...

Bu yazıyı alıntılayacaksanız Lütfen Mert Heper tarafından siteniz.org için yazıldığını belirtmeyi unutmayın.

+Extra.rar dosyası yükledim sizler için bu dosya içinde applanet - beautiful widget ve siteniz.org android arayüzü bulunmakta.


+Gelen istekler için sizlere ext2.rar adında bir dosya yükledim içinde Skyfire Browser, applanet son sürümü ve siteniz.org android arayüzü bulunmakta.

39 yorum:

 1. müzik çalar yok sanırım :S

  YanıtlaSil
 2. @Adsız marketten istediğiniz bir playerı indirebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. ben markete erişim sağlıyamıyorum çünki wifi yok ve bu rom larda ne dosya yöneticisi ne depolama birimi olmuyor bunlar çok can sıkıcı sanki koysalar birşey olcak ben şimdi usb bağlantısını bir şekilde yaptım diyelim attiğim uygulamaya nasıl ulaşcam bu konuda yardım bekliyorum iyi günler ...

  YanıtlaSil
 4. bu romda dosya yöneticisi mevcut, ayrıca markete 3g ile bağlanabilirsiniz + evinizde bulunan wifi modemle de bağlanabilirsiniz, yine telefonun usb ile bilgisayara bağlanmasında her hangi bir sorun yok yani bağlanabilir

  YanıtlaSil
 5. android çalışmıo sol ust kösede android adam var yanında x işareti ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 6. ayrıca telefon ingilizce bircok yerde ... rehber gitmiş hiç no kalmamış ne yapabilirim


  zafer

  YanıtlaSil
 7. @zafer telefonunuzun ana ekranına istediğiniz widget ve kısa yolu koyabilirsiniz.

  @Adsız telefonu Türkçe yapmak için Settings > Language and Keyboard > Select Locale > Türkçe seçerek Türkçe'ye çevirebilirsin ayrıca rehber telefon hafızasında kayıtlı idiyse gitmesi normal ama sim kart ve gmail de yer alan rehberiniz silinmez.

  YanıtlaSil
 8. Flash zip from sdcard içine girip yükleyeceğim rom'u seçiyorum fakat "E:Can't open /sdcart/TCT_RLS3.zip" diyor ? "TCT_RLS4d.zip" vb. diğer dosyalarıda denedim hepsinde aynı hatayı veriyor.. lütfen yardım edin.. acil :SSS

  YanıtlaSil
 9. @ünal başka bir sd kart ile denemenizi tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 10. arkadaslar bence herşeyden önce android nasıl kullanılıyo herşeyini ögrenin ondan sonra rom yukleyın bu sorular sorulcak tarzda degil bence Mert bey yardım severliginize hayran kaldım
  Bu romu sevdim birkac soruda ben sorayım rom ilk yüklendiginde gelen arkaplan resmini degiştirdim tekrar eskı resmı bulamadım birde resimdeki saat hava durumu uygulamasının adı nerdır lınk yada ısım verebılırmısınız
  http://1.bp.blogspot.com/-sXaGeVv4Db0/TXJDsx-ZB_I/AAAAAAAAap8/w5ntoCWsJTs/s400/snap20110305_160035.png

  YanıtlaSil
 11. @raitaro güzel yorumunuz için teşekkürler, bahsettiğiniz saat ve hava durumu uygulaması beautiful widget dir zaten konunun altında extra.rar var onu indirip kurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 12. mertcim herşey için saol ben telefonu daha yeni aldım 1 saat oldu hiç bi işlem yapılmamış rom du androidi filan direk bu sayfadakileri uygulasam olurmu önceden açtığın konuları kurcalamasam yani... anlatım güzel herşey için saol...

  YanıtlaSil
 13. mertcim herşey için saol ben telefonu alalı 1 saat oldu uygulamalar için bu sayfada anlatılanları yapıcam dimi daha önceki konulara bakmama başka işlem yapmama gerek yok android di rom du falan filan? yani alıp sadece bu sayfadakileri uygulasam 4/4 lük telefona sahip olabilirmiyim... anlatım şahane yardımların için tşkrlr...

  YanıtlaSil
 14. @sanane sayfada anlatılanları uygulamanız yeterlidir, ancak tekrar belirteyim yapacağınız işlemler telefonuzun garanti kapsamı dışında kalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca yanlış bir işlem gerçekleştirmeniz durumunda telefonunuz hiç açılmayabilir, sorumluluk size ait.

  YanıtlaSil
 15. @mert,

  -Swap alanı 32 MB seçiyoruz.
  -Uygulama kurulacak alanı 512 MB seçiyoruz.

  kısımları neye göre belirleniyor? bende 2GB kart var, acaba buna göre bu alanların büyüklükleri değişir mi?

  tşk.

  YanıtlaSil
 16. @Ufuk Eskici bu alanlar isteğinize göre özelleştirilebilir ancak en uygun boyutlar bunlar.

  YanıtlaSil
 17. teşekkürler, yükledim, şimdilik gayet güzel çalışıyor gibi :)

  YanıtlaSil
 18. @Ufuk Eskici sorun yaşamamanıza sevindim.

  YanıtlaSil
 19. mert hocam bu romda market güncel değil...navigasyon yok..google haritalar yok..bir bu extra dosyaları nasıl yükleyeceğiz...applnetde dosya ayıklamadı vs. gibi bir şeyler çıkıyor..şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 20. @haser market güncel ancak dediğiniz gibi navigasyon ve haritalar yok yalnız bu romu ilk versiyondan beri kullananların dert ettiği bir şey değil, bu romun özelliği çıplak ( sade ) olması, stabil ve hızlı çalışması, yapımcı buna önem veriyor, diğer özellikler için örneğin Pro Celestial veya yine bu romun bir önceki versiyonu olan V2.1i kurun.

  YanıtlaSil
 21. hocam rom değişikliğini sayende yaptığımdan beri olayı takipteyim..marketten gerekenleri bulup indiriyorum..sen en yeni rom bu dediğinde, bende kurmam gerekli diyip kuruyorum..bundan geri dönüş yok...bu romu kurduk...2.2 nin daha stabil bir romunuda senden bekliyoruz...teşekkürler...

  YanıtlaSil
 22. @haser güzel yorumunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 23. dün telefonun şarjı bitti, sonrasında açtım ama SIM'deki kayıtları rehberde göremiyorum. Toplam kayıt olarak görünüyor ama isim ve telefon no'lar rehber de görünmüyor. SIM'dekileri göster seçeneği de aktif ama işe yaramıyor.

  Bu şekilde bi hatayla karşılaşan var mı, çözümü nedir?

  teşekkürler.

  YanıtlaSil
 24. mert hocam bir şeyi merak ettim..bu vodafone 945 e rom atılabiliyormu?google arattım çıkmadı!!!

  YanıtlaSil
 25. @Ufuk Eskici

  rehber > menü > görüntü seçenekleri > sim > tüm kişiler

  seçimi yapıp tekrar deneyin

  @haser vodafone 945 için bildiğim bir rom yok

  YanıtlaSil
 26. @mert

  Onu yapıyorum ama olmuyor.

  şöyle de garip bi durum var. Sim'de yeni bir kişi oluşturuyorum, SIM'deki toplam kayıt sayısı 1 artıyor ve yeni oluşturduğum kişi görünüyor sadece.

  Telefonu kapatıp açıyorum, yine görünmüyor hiçbiri (son oluşturduğum dahil)

  Şu an sadece telefonda kayıtlı kişileri görebiliyorum. Sanırım tüm SIM kişilerini teker teker telefonda yaratmam gerekecek. :(

  YanıtlaSil
 27. merhaba mert,
  öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bende T10 teleonuma bu rom'u yükleyip çalıştırdım. Ancak daha önce kullandığım rls4d rom da bilgisayara bağlantı kurduğumda sd kart içeriğini görebiliyordum, şu an göremiyorum(kopyalama vs. yapmak için). Kurmam gereken bir uygula mı var? yoksa bu mümkün değil mi?

  YanıtlaSil
 28. @kaak Telefonunuzu usb yolu ile bağladıktan sonra bildirim çubuğundan ( telefonun ) depo birimini aktifleştirerek dosya aktarımı yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 29. @Ufuk Eskici şöyle deneyin

  rehber > menü > görüntü seçenekleri >

  burada

  Telefon a basın ve Tüm Kişiler in yanında ki işareti kaldırın

  sonra SIM e gelin ve Tüm Kişiler i işaretleyin

  sonra @gmail.com uzantılı mail adresinizin olduğu yeri seçip bu bölümde işaretli olan tüm yerlerde ki işaretleri kaldırın

  sonra aynı işlemi Twitter hesabınız içinde yapın ve işaretleri kaldırın

  kısaca sadece SIM de yer alan Tüm Kişiler seçili kalsın ve kayıt edip çıkın

  rehber e tekrar girin ve sim kişilerinin orada durduğunu göreceksiniz

  eğer sim kişileriniz orada durmuyorsa sim kartınızı başka bir telefona takıp kontrol edin, sizin ki gibi bir sorunu bu güne dek ne duydum ne de gördüm.

  YanıtlaSil
 30. @mert,

  birçok şey denedim olmuyor, SIM'i başka bir telefona takıyorum SIM'deki tüm isimler görülüyor. ROM'la ilgili bir sorun sanırım.

  Yeni sürümü bekleyeceğim artık, yine de teşekkürler.

  YanıtlaSil
 31. mert hocam vodafone 945 için bir portekiz romu çıkmış...bir araştırsan ya bizim için...telefon güzel almayı düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 32. merhaba hocam sanırım bu romun yapımcısı 5.2 yayınlamış sitede inceleyebildiniz mi uyumlumu acaba?

  YanıtlaSil
 33. Linkler uçmuş yeniler misiniz

  YanıtlaSil
 34. Mükemmel anlatım için teşekkürler fakat herhangi bir yalnışlık durumunda yada rom u begenmedigimiz takdirde eskiye döndürebilme imkanimız varmıdır?varsa nasıl eskiye döndürecegiz ondan da bahsedebilirmisiniz??

  YanıtlaSil
 35. @mert t10Arcive.rar kırık bi yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 36. @Mert Öncelikle elinize sağlık deneyeceğim fakat t10archive.rar mevcut değil link kırık bi yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 37. ben şey soracaktım bu yüklemeyi kendim yapmam ya da düzelteyim kendi başıma doğru yapmam imkansız gözüküyor. Ayrıca konuşulan konuları da pek anladığım söylenemez. Acaba bunu dışarda yapabilecek biri var mıdır? Yani herhangi bi kurum bu telefon açılmama riskini ve telefonun garantiden çıkma riskini göze alıp bunu yapar mı? yokse herşeyi kendimiz mi halletmeliyiz? Bu işlerden anlayan biri olmasam da telefonumun tüm nimetlerinden yararlanmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 38. Mert bey;

  Yeni ROM linkleri silinmiş bu konuda destek olabilir misiniz?

  İyi günler

  Ömer ARDIÇLI
  omer.ardicli@gmail.com

  YanıtlaSil